The Bloomer Blackhawk girls track and field team finished second Tuesday, April 30 at the Landgraf Invitational in Bloomer, and on Thursday, May 2 the home quadrangular meet against Barron, Chetek-Weyerhaeuser and Hayward.

On Tuesday the Bloomer girls scored 98 points to place second behind Medford Area (143) and ahead of third place Northwestern (91).

At the quadrangular meet at home on Thursday, the Blackhawks placed second with 79 points behind Hayward (87) and ahead of Chetek-Weyerhaeuser (45) and Barron (44).

Jenneman long jump

Junior Vanessa Jenneman flies through the air on her way to sticking her long jump on Tuesday, April 30 at the Dave Landgraf Invitational in Bloomer. Jenneman finished first in the long jump on Tuesday with a jump of 15-11.50 and second on Thursday with 14-11.50.

On Tuesday, Maggie Sarauer (13.22) won the 100 meter dash and  Vanessa Jenneman (15-11.50) finished first in the long jump, for the only first place finishes for the girls.

Placing in the top five for the Blackhawks were Grace Post third in the 100 meter dash; Jenneman second and Alexa Post fourth in the 200 meter dash; A. Post fourth and Sarauer fifth in the 400 meter dash; Kaycee Schultz second in the 100 meter hurdles, G. Post second in the 300 meter hurdles; Bloomer fifth in the 200 meter relay; G. Post fifth in the long jump; and Leah Bleskacek fifth in the triple jump.

Thursday, in a quad meet at home, the Blackhawk girls came away with seven total first place finishes; 100 meter dash–Vanessa Jenneman (13.31); 200 meter dash–Alexa Post (27.43); 100 meter hurdles–Kaycee Schultz (17.75); 200 meter relay (1:47.44); triple jump–Leah Bleskacek (32.00.00); shot put–Larissa Fossum (30-00.25); and discus–Larissa Fossum (101-01).

Fossum Discus

Junior Larissa Fossum lets the discus fly on Thursday, May 2 at the Bloomer Quadrangular meet. Fossum finished first in discus on Thursday with a throw of 101-01 she was also first in shot put on Thursday. She finished seventh in shot put and 11th in discus on Tuesday.

Also finishing in the top five were, Maggie Sarauer second and A. Post third in the 100 meter dash; Emily Freagon fourth in the 400 meter dash; Kylie Culver fourth and Grace Post fifth in the 800 meter run; Grace Anderson third in the 1,600 meter run; Bleskacek third in the 300 meter hurdles and second in the high jump; Sarauer second and Jessica Gengler fourth in pole vault; Jenneman second in long jump; and Abby Iverson second and Georgia Mcmanus fifth in shot put.

Bloomer Landgraf Invitational

Bloomer High School, Bloomer

Tuesday, April 30, 2019

Girls Team Scores 

1. Medford Area 143, 2. Bloomer 98, 3. Northwestern 91, 4. Baldwin-Woodville 66, 5. Cumberland 60, 6. Fall Creek 45, 7. Flambeau 40, 8. McDonell Central 34, 9. Durand 32, 10. Elk Mound 18, 11. Altoona 17, 12. Cameron 2, 13. New Auburn 1.

Individual Results

100M 1. Maggie Sarauer 13.22, 3. Grace Post 13.68, 10. Skylar Zwiefelhofer 14.49, 32. Madison Sather 17.84;

200M 2. Vanessa Jenneman 27.30, 4. Alexa Post 28.38, 24. Madison Faschingbauer 34.94;

400M 4. Alexa Post 1:06.89, 5. 11 Maggie Sarauer 1:06.96, 8. Vanessa Jenneman 1:08.14;

800M 6. Kylie Culver 2:48.18, 9. Emily Freagon 2:54.92, 12. Grace Anderson 2:56.27;

1600M 9. Grace Anderson 6:25.29;

100M Hurdles 2. Kaycee Schultz 17.83, 16. Emma Smith 25.67;

300M Hurdles 2. Grace Post 50.47, 7. Leah Bleskacek 1:00.43;

100M Relay 7. Bloomer 1:01.07;

200M Relay 5. Bloomer 2:06.30;

800M Relay 6. Bloomer 12:20.42;

High Jump 6. Larissa Fossum 4-03.00, 6. Leah Bleskacek 4-03.00;

Long Jump 1. Vanessa Jenneman 15-11.50, 5. Grace Post 14-08.00, 7. Alexa Post 14-01.50;

Triple Jump 5. Leah Bleskacek 29-08.75;

Shot Put 6. Abby Iverson 29-06.75, 7. Larissa Fossum 29-04.75, 24. Georgia Mcmanus 23-07.25, 35. Alana Helland 18-02.75;

Discus 11. Larissa Fossum 80-04, 25. Abby Iverson 62-00, 29. Alana Helland 58-08, 34. Georgia Mcmanus 53-04.

Bloomer Quad

Bloomer High School, Bloomer

Thursday, May 2, 2019

Girls Team Scores 

1. Hayward 87, 2. Bloomer 79, 3. Chetek-Weyerhaeuser 45, 4. Barron 44.

Individual Results

100M 1. Vanessa Jenneman 13.31, 2. Maggie Sarauer 13.37, 3. Alexa Post 13.48, 12.  Skylar Zwiefelhofer 14.72, Leah Beskacek 15.03, 14. Larissa Fossum 15.54, 15. Madison Faschingbauer 16.02, 16 Paige Jacobs 16.05, Madison Sather 17.32;

200M 1. Alexa Post 27.43, 10. Skylar Zwiefelhofer 30.63, 15. Paige Jacobs 32.10, 13. Madison Faschingbauer 34.61, Madison Sather 35.83;

400M 4. Emily Freagon 1:10.24;

800M 4. Kylie Culver 2:45.45, 5. Grace Post 2:48.10, 7. Emily Freagon 2:52.57;

1600M 3. Grace Anderson 6:14.95;

100M Hurdles 1. Kaycee Schultz 17.75;

300M Hurdles 3. Leah Bleskacek 56.82;

200M Relay 1. Bloomer 1:47.44

High Jump 2. Leah Bleskacek 4-06.00;

Pole Vault 2. Maggie Sarauer 8-06.00, 4. Jessica Gengler 7-06.00, 6. Skylar Zwiefelhofer 6-06.00;

Long Jump 2. Vanessa Jenneman 14-11.50, 8. Madison Faschingbauer 11-09.25;

Triple Jump 1. Leah Bleskacek 32-00.00

Shot Put 1. Larissa Fossum 30-00.25, 2. Abby Iverson 29-05.00, 5. Georgia Mcmanus 25-02.25, 11. Emily Freagon 21-04.75, 13. Alana Helland 19-10.75;

Discus 1. Larissa Fossum 101-01, 8. Abby Iverson 67-00, 12. Garce Post 59-10, 14. Alana Helland 59-02, 16. Georgia Mcmanus 55-02.